زناشویی

همه چیز درباره دیسپارونی

آشنایی با بیماری دیسپارونی

بیماری های جنسی صرفا به انواع بیماری های پوستی و ویروسی، محدود نمی شود، بلکه ممکن است انواع بیماری های غیر واگیر نیز، در حین رابطه جنسی برای انسان به وجود آید. یکی از بیماری هایی که بیشتر در بین زنان شایع است، اما تا حدودی مردان نیز درگیر آن هستند، دیسپارونی می باشد. سایت مولینا، قصد دارد در ادامه همه چیز درباره موضوع دیسپارونی چیست را برای شما توضیح داده و شما را با این بیماری آشنا می کند. 

برای خرید کاندوم ساگامی از مولینا کلیک کنید.

دیسپارونی چیست؟ 

یکی از انواع بیماری های جنسی در زنان و مردان، دیسپارونی است. برای مفهوم دیسپارونی چیست باید گفت به معنای اختلال رابطه جنسی دردناک  به صورت مزمن و مکرر در زن است. گاهی زوج های تازه ازدواج کرده در اولین رابطه زناشویی به مشکل می خورند و دخول غیر ممکن می شود که اشکال در دخول در بار اول دیسپارونی نبوده و زن  باید برای درمان واژینیسموس اقدام کند.

به طور طبیعی رابطه جنسی نه تنها با هدف تولید مثل، بلکه به علت حس علاقه طرفین به یکدیگر و ارضای نیاز بدنی به رابطه جنسی انجام می گیرد و به هیچ عنوان نباید برای آن ها ایجاد درد و ناراحتی کند. اگر شما در حین یا بعد از رابطه جنسی دچار دیسپارونی و حس درد و ناراحتی می شوید، بدن شما قصد دارد به شما اعلام کند که مشکلی وجود دارد. پس این حس درد را نادیده نگیرید زیرا می تواند مفهوم “دیسپارونی چیست” را برای شما نشان دهد. حس درد در رابطه جنسی می تواند هم مردان و هم زنان را درگیر کند. 

برای خرید کاندوم اورز از مولینا کلیک کنید.

دیسپارونی در مردان چیست؟

دیسپارون یا رابطه جنسی دردناک فقط مختص به زنان نیست و می تواند در مردان هم اتفاق بیفتد.

احساس درد در ناحیه آلت تناسلی در هنگام یا پس از رابطه جنسی می تواند ناشی از عوامل زیر باشد: 

 • عفونت هایی مانند برفک ، که می تواند باعث احساس درد و خارش شود و برخی دیگر از عفونت ها مانند تبخال تناسلی؛
 • التهاب غده پروستات (پروستاتیت)؛
 • درد و تورم بیضه گاهی اوقات با برانگیختگی جنسی ایجاد می شود اما باعث انزال نمی شود. همچنین می تواند نشانه عفونتی مانند کلامیدیا باشد.

در صورتی که شما دچار دیسپارونی مردانه هستید، بهتر است به اورولوژیست مراجعه کرده و نسبت به درمان مشکل اقدام نمایید.

دیسپارونی در زنان

به نظر شما در زنان علائم دیسپارونی چیست؟ این مورد در زنان می تواند شامل درد مداوم در هنگام رابطه جنسی در داخل واژن یا در کل لگن و ناحیه تناسلی، درد غیرقابل تحمل پس از اتمام رابطه جنسی، درد فقط در هنگام دخول یا سوزش شدید در هنگام انجام رابطه جنسی باشد.

عوامل درد در واژن

 • عفونت: برفک یا یک عفونت مقاربتی مانند کلامیدیا، سوزاک یا تبخال دستگاه تناسلی؛
 • یائسگی: تغییر سطح هورمون می تواند واژن را خشک کند و باعث حس سوزش شود؛
 • عدم تحریک جنسی در سنین مختلف؛
 • واژینیسموس: شرایطی است که ماهیچه ها در داخل یا اطراف واژن محکم بسته می شوند و باعث می شوند دخول دردناک یا غیرممکن باشد؛
 • تحریک دستگاه تناسلی یا حساسیت ناشی از محصولات شیمیایی و انواع کاندوم ها.

برای خرید کاندوم ضد حساسيت از مولینا کلیک کنید.

عوامل درد در ناحیه لگن و اندام تانسلی

 • بیماری التهابی لگن؛
 • آندومتریوز؛
 • فیبروم هایی که در نزدیکی واژن یا دهانه رحم رشد می کنند؛
 • سندرم روده تحریک پذیر؛
 • یبوست.

از آنجایی که دیسپارونی  می تواند در اثر طیف بسیار گسترده ای از عوامل داخلی یا خارجی ایجاد شود، در صورت مشاهده هرگونه درد مزمن و مکرر مربوط به رابطه جنسی به هیچ عنوان آن را نادیده نگیرید و برای تشخیص علت به پزشک مراجعه کنید.یکی از عوامل دیسپارونی چیست؟ این مورد ممکن است ناشی از یک عامل سرطانی در مردان و  زنان باشد که مراجعه به پزشک به تشخیص به موقع سرطان نیز کمک می کند. 

مفهوم اصلی از دیسپارونی چیست؟

راه های پیشگیری از دیسپارونی چیست؟

عواملی که ثابت شده بسیار می تواند در این زمینه موثر باشد، تغییر در سبک زندگی است. به خصوص تغذیه که بسیار اهمیت دارد. در موضوع کاهش سطح استروژن تغذیه نقش حیاتی دارد. استفاده از غذاهای تازه، میوه و سبزی در وعده های روزانه و غذاهایی که حاوی فیتواستروژن هستند، مانند سویا و دانه های غلات که دارای استروژن هستند و می توانند در پیشگیری از این اختلالات بسیار موثر باشند.

ورزش گزینه مهم دیگری است که در مورد پیشگیری موضوع دیسپارونی چیست، موثر است. انجام ورزش روزانه به خصوص ورزش هایی مانند یوگا برای برطرف شدن اسپاسم عضلات قبل از رابطه جنسی تاثیر زیادی دارد.

4 نمونه از روش های جلوگیری دیسپارونی چیست؟

 • دوری کردن از سیگار و الکل که باعث کاهش سطح استروژن بدن می شود؛
 • رعایت بهداشت فردی در ناحیه تناسلی اهمیت زیادی دارد. زیرا بسیاری از عفونت های دستگاه تناسلی و حتی دستگاه ادراری، خود می تواند باعث درد در حین رابطه جنسی باشد؛
 • بعد از هر رابطه جنسی، دفع ادرار داشته باشد و شستن ناحیه تناسلی حتما از جلو به عقب باشد تا میکروب های ناحیه مقعد و مدفوع به ناحیه تناسلی و مجاری ادراری انتقال پیدا نکند؛
 • بعد از هر بار ورزش کردن یا تعریق زیاد باید لباس زیر عوض شود و این بهداشت فردی در سلامت ناحیه تناسلی بسیار اهمیت دارد و می تواند کمک کننده باشد.

4 نکته مهم در درمان دیسپارونی چیست؟

نکات بسیاری در مورد دیسپارونی چیست وجود دارد که اگر به این موارد دقت کافی نداشته باشید، ممکن از عوارض ناراحت کننده ای را برای شما به همراه داشته باشد.

 • اگر شما درد یا ترشحات غیر معمول به دلیل انواع عفونت ها را دارید، بر اساس عامل ایجاد کننده عفونت که می تواند ویروس، قارچ یا باکتری باشد از انواع کرم های واژینال یا آنتی بیوتیک استفاده کنید؛
 • اگر دیسپارونی و درد به علت خشکی واژن اتفاق می افتد، به شما توصیه می شود که از انواع روان کننده ها استفاده نمایید. البته باید توجه داشته باشید که در صورت استفاده از کاندوم روان کننده باید بر پایه آب باشد زیرا روان کننده ها بر پایه روغن باعث پاره شدن کاندوم خواهند شد؛
 • اگر حساسیت یا سوزش در دستگاه تناسلی و واژن خود دارید، به شما توصیه می شود که استفاده از محصولاتی که می توانند باعث بروز آن شوند، مانند محصولات معطر و صابون های شیمیایی را متوقف کنید؛
 • اگر یک دلیل عاطفی یا اضطراب وجود دارد که باعث ایجاد درد و دیسپارونی می شود، یک مشاور یا روان درمانی می تواند به رفع مشکلات شما کمک کند.

برای خرید کاندوم ضخيم از مولینا کلیک کنید.

پیگیری بیماری دیسپارونی

در مورد بیماری “دیسپارونی چیست”، اگر به حال خود رها شود، ممکن است فرد را بیزار از رابطه جنسی نماید. اما اگر حس می کنید در حال ابتلا به این بیماری هستید، می توانید از انواع کاندوم های روان کننده استفاده نمایید. این کاندوم با روان کردن سطح واژن، درد ناشی از دخول را کاهش می دهد. شما می توانید برای خرید انواع کاندوم های روان کننده، به سایت مولینا مراجعه نمایید. 

دیدگاهتان را بنویسید