زناشویی

همه چیز در مورد پریود مردانه

پریود مردانه در مقایسه با پریود زنانه

همانطور که می‌دانید زنان در طی هر ماه به مدت یک هفته با تقریب چند روز کمتر یا بیشتر، دچار پریود می شوند و به کمک خونریزی، تخمک ها تعویض شده و تخمک جدید جایگزین آن ها می شوند. این کار منجر به سلامتی زنان شده و علاوه بر آمادگی برای بارداری، سلامت رحمی آن ها را نیز تامین کرده و جلوی انواع بیماری های عفونی نیز گرفته می‌ شود.

 اما موضوع مهم و جالبی که در این مقاله می‌خواهیم به آن بپردازیم، پریود در مردان است. بله درست متوجه شدید! مردان نیز به صورت دوره‌ای دچار پریود می شوند. در ادامه سایت مولینا که یکی از معتبرترین سایت های فروش انواع لوازم مورد نیاز برای رابطه جنسی است، قصد دارد در راستای افزایش کیفیت رابطه جنسی، همه چیز در مورد پریود مردانه را برایتان توضیح دهد. لطفاً تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

برای خرید کاندوم خاردار از مولینا کلیک کنید.

پریود مردانه چیست ؟ 

پزشکان معتقدند که مردان هم دارای نشانه هایی از عادت ماهانه می باشند. مطالعات علمی در سالیان اخیر نشان داده است که مردان هم مانند زنان ممکن است در برهه ای از ماه دچار مشکلاتی در ترشح هورمون های جنسی خود شوند، به همین دلیل برخی پزشکان معتقدند که آقایان هم مانند خانم ها می توانند دارای نشانه هایی از عادات خاصی در ماه باشند.  

در حالی که بروز این عادات در مردان به منظمی خانم ها نمی باشد، اما از آنجایی که در طی ماه دچار حالات خاصی از بی نظمی هورمونی در بدن خود می شوند، این حالت به عادت ماهیانه مردان یا همان پریود مردانه معروف شده است. مردان هم درست مثل خانم‌ها تغییرات هورمونی را تجربه می‌کنند.

 سطح هورمون تستوسترون در مردان هر روز و از روزی به روز دیگر تغییر می‌کند. برخی معتقدند که علائم تغییرات هورمونی در مردان مشابه با سندرم پیش از قاعدگی خانم ها یا همان PMS است. علائمی مثل احساس افسردگی، خستگی و تغییرات خلقی. آیا می‌توان گفت این تغییرات هورمونی همان پریود مردانه یا عادت ماهانه مرد است؟ پاسخ این سوال مثبت است.

برای خرید کاندوم گیاهی از مولینا کلیک کنید.

 رواندرمانگران معتقد هستند که مردان هم به نوعی پریود می‌شوند. پریود مردانه در واقع سندرمی به نام «بدخلقی مردانه» (Irritable Male Syndrome) است که به اختصار به آن IMS گفته می‌شود. علت این نامگذاری علائمی است که این عارضه در مردان ایجاد می‌کند.

پریود مردانه چگونه است؟ 

پریود در بیشتر مردان به صورت کاهش سطح تستوسترون بدن است. زمانی که تغییرات هورمونی شدیدی در بدن مرد بوجود می‌آید، میزان تستوسترون بدن کاهش پیدا می‌کند. همین کاهش می‌تواند دلیلی برای عادت ماهانه در افراد مردان باشد. در این مواقع بهترین کمکی که می‌توانید به فرد کنید، صحبت کردن با آن است.

 در واقع می‌توان گفت که جایگزین شدن تستوسترون می‌تواند یکی از دلایل برای سطح پایین هورمون‌های بدن باشند. زمانی که مردان با این حال مواجه می‌شوند، بهتر است برای درمان به پزشک مراجعه کنند. پزشک با توجه به شرایط بدنی فرد از طریق تست، آزمایش و تجویز دارو مشکل را برطرف خواهد کرد. در واقع پریود مردانه به مانند زنان همراه با خونریزی نیست و فقط تغییرات هورمونی و به دنبال آن تغییرات در خلق و خوی است. 

در مردان این موضوع نمی‌تواند ربطی به سن فرد داشته باشد. در واقع همه پسران و آقایان، چه متاهل و چه مجرد پریود می‌شوند و هیچ تفاوتی بین آن‌ها وجود ندارد. البته پسرها به دلیل تغییرات هورمونی که در دوران بلوغ خود دارند بیشتر مستعد تغییرات هورمونی هستند.

برای خرید کاندوم ضد عفونت از مولینا کلیک کنید.

عوامل تاثیر گذار در پریود مردانه 

عوامل بسیاری می‌توانند روی پریود شدن مردان تاثیرگذار باشد. اما تنها از نظر پزشکان چند عامل آن مهم و بزرگ تلقی می‌شود: 

رژیم غذایی

داشتن رژیم غذایی نامناسب می‌تواند یکی از عوامل تاثیرگذار روی پریود شدن مردان باشد. غذاهای چرب و غذاهای فاقد سبزیجات می‌توانند بسیار مضر باشند.

 وزن

وزن در آقایان می‌تواند به همراه میزان بالای استروژن و سطح کم تستوسترون همراه باشد. عدم تعادل هورمونی هم باعث افزایش وزن در آقایان و هم یکی از عوامل تاثیرگذار روی پریود شدن آن‌ها است.

برای خرید کاندوم عروسکی از مولینا کلیک کنید.

خواب نامنظم

نداشتن خواب کافی و نامنظم هم می‌تواند یکی از دلایل بروز این عارضه باشد. مردان با خوابیدن به موقع به تنظیم شدن هورمون هایشان کمک می کنند. اگر ساعت خواب آن ها به طور نا منظم باشد، ممکن است تغییرات هورمونی در آن ها رخ دهد که منجر به پریود مردانه می شود.

داشتن استرس و اضطراب

داشتن استرس و اضطراب می‌تواند سطح تستوسترون را در بدن آقایان کاهش دهد. همین موضوع می‌تواند روی میزان تحریک پذیری آن‌ها هم تاثیرگذار باشد. 

مصرف دارو

مصرف داروهای شیمیایی و گیاهی می‌تواند موجب بر هم خوردن تعادل هورمونی فرد شود. همین امر می‌تواند در بعضی از مواقع مرد را خشن و در بعضی از مواقع آن را تحریک پذیر کند. 

 

علائم پریود مردانه

علائم پریود مردانه 

علائم پریود مردانه بسیار مشابه با سندرم پیش از قاعدگی زنان است. با این حال این سندرم الگوی منظمی را دنبال نمی‌کند. یعنی علائم به طور منظم اتفاق نمی‌افتند و نمی توان الگوی مشخصی را برای آن‌ها پیدا کرد.

علائم IMS مبهم هستند. برخی از علائم شناخته شده آن عبارتند از:

  • خستگی؛
  • گیجی و مه گرفتگی مغز (Mental Fogginess)؛
  • افسردگی؛
  • عصبانیت؛
  • کمبود اعتماد به نفس؛
  • کاهش میل جنسی؛
  • اضطراب؛
  • حساسیت روانی بیش از حد.

برای خرید کاندوم ژله ای از مولینا کلیک کنید.

این علائم در پریود مردانه نشانه‌ای از وجود یک مساله دیگر مثل کمبود هورمون تسترون هستند. سطح هورمون تستوسترون به طور طبیعی بالا و پایین می‌شود؛‌ اما سطوح بسیار پایین آن می‌تواند مشکل‌ ساز شود. مشکلات رفتاری، تغییرات خلق خو، کاهش میل جنسی و افسردگی از جمله مسائلی هستند که به علت تغییر تستوسترون رخ می دهند.

تفاوت پریود مردانه و زنانه

پریود مردانه مانند پریود زنانه نیست. اما می تواند عوارض مشابه به آن را در مردان ایجاد کند. احتمال ابتلای مردان به پریود، بسیار کمتر از زنان است. این پریود سیکل منظمی ندارد و می تواند بصورت ماهیانه و حتی هر چند ماه یکبار در مردان اتفاق افتد. به همین دلیل لازم است که شما علائم آن را بدانید و در صورت ابتلا به آن، اقدامات لازم را انجام دهید. سایت مولینا که عرضه کننده‌ی انواع لوازم و تجهیزات زناشویی است، برای افزایش سطح کیفیت رابطه جنسی زوجین، در این مقاله اقدام به معرفی پریود مردانه کرده است. 

دیدگاهتان را بنویسید